BCH-275-200 Mobile Fast Charger
Description
The BCH-275-200 is a rechargeable, mobile fast charger designed to seamlessly distribute power anywhere. It is capable of providing AC and DC power simultaneously using the 2 fast charging plugs at a maximum total power output of 275kW on remote worksites with unstable power sources.
BCH-275-200 Mobile Fast Charger is cost-saving, and reduces 80% of fuel costs.
Specifications
  • AC 125kW – DC 150kW nominal rated power
  • 200kWh nominal energy storage capacity
  • Eco-friendly 100% electricity
  • Rechargeable by the Grid, PV, and Diesel Generators
  • Both AC and DC options for output and input
Trailer Specifications
  • Model: SW3500ER
  • Dimensions: Trailer 4970 x 2400mm (LxW); Deck 2600 x 1800mm (LxW)
  • Braking System: Electric
  • Additional Features: Spare Wheel (1), Internal Eyelets
  • Mudguard: Charcoal
Dimensions & Weight
Length: 2200mm
Width: 1450mm
Height: 1800mm