HBD-100-200 A BESS
Description
Specifications
  • 100kW nominal rated power
  • 200.7kWh nominal energy storage capacity
  • Quiet and suitable for residential and noise sensitive areas
  • Eco-friendly 100% electricity
  • Rechargeable by the Grid, PV, and Diesel Generators
Dimensions & Weight
Length: 1700mm
Width: 1300mm
Height: 2200mm
Weight: 2600kg
Related Products
Tutt Bryant Power BESS HBD-1000-2000 A
HBD-1000-2000 A BESS
HBD-1000-2000 A Battery Energy Storage System
2090kWh
Storage Capacity
19000kg
Operating Weight
6.1 x 2.4 x 2.6 m
Size
Lithium Iron Phosphate (LFP)
Battery Chemistry
380V (415V available)