HBD-250-400 R BESS
Description
Specifications
  • 250kW nominal rated power
  • 401.4kWh nominal energy storage capacity
  • Real-time data monitoring
  • Eco-friendly 100% electricity
  • Rechargeable by the Grid, PV, and Diesel Generators
Dimensions & Weight
Length: 2950mm
Width: 2250mm
Height: 2250mm
Weight: 7600kg
Related Products
SANY SPL210 Mobile BESS
SANY SPL210
SANY SPL210 Battery Energy Storage System
210kWh
Storage Capacity
2750kg
Operating Weight
2.5 x 1.5 x 1.8 m
Size
Lithium Iron Phosphate (LFP)
Battery Chemistry
Tutt Bryant HBD Series
HBD-675-660 R BESS
HBD-675-660 R Battery Energy Storage System
661.5kWh
Storage Capacity
11200kg
Operating Weight
4 x 1.8 x 2.3 m
Size
Lithium Iron Phosphate (LFP)
Battery Chemistry
380-415V
Output Voltage
Tutt Bryant Power BESS HBD-125-260 A
HBD-125-260 A BESS
HBD-125-260 A Battery Energy Storage System
261.3kWh
1 x 1.3 x 2.4 m
380V (415V available)