HBD-40-110 E BESS
Description
Specifications
  • 40kW nominal rated power
  • 112.54kWh nominal energy storage capacity
  • Real-time data monitoring
  • Eco-friendly 100% electricity
  • Rechargeable by the Grid, PV, and Diesel Generators
Dimensions & Weight
Length: 1150mm
Width: 1165mm
Height: 2135mm
Weight: 1500kg
Related Products
GB Hybrid Power Station
GB-125P Hybrid Power Station
GB-125P Hybrid Power Station is part of the Tutt Bryant Stand Alone Power Systems (SAPS).
215kWh
Storage Capacity
6500kg
Operating Weight
4.8 x 2.0 x 2.0 m
Size
Lithium Iron Phosphate (LFP)
Battery Chemistry
380-480V
Output Voltage
Tutt Bryant HBD Series
HBD-675-660 R BESS
HBD-675-660 R Battery Energy Storage System
661.5kWh
Storage Capacity
11200kg
Operating Weight
4 x 1.8 x 2.3 m
Size
Lithium Iron Phosphate (LFP)
Battery Chemistry
380-415V
Output Voltage
Tutt Bryant Power BESS HBD-1000-2000 A
HBD-1000-2000 A BESS
HBD-1000-2000 A Battery Energy Storage System
2090kWh
6.1 x 2.4 x 2.6 m
380V (415V available)