HBD-100-200 R BESS
Description
Specifications
  • 100kW nominal rated power
  • 200.7kWh nominal energy storage capacity
  • Real-time data monitoring
  • Eco-friendly 100% electricity
  • Rechargeable by the Grid, PV, and Diesel Generators
Dimensions & Weight
Length: 2250mm
Width: 1900mm
Height: 2010mm
Weight: 3850kg
Related Products
GSB Hybrid Power Station
GSB-20 Hybrid Power Station
GSB-20 Hybrid Power Station is part of the Tutt Bryant Stand Alone Power Systems (SAPS).
40kWh
Storage Capacity
3100kg
Operating Weight
2.9 x 5.5 x 3.4 m
Size
Lithium Iron Phosphate (LFP)
Battery Chemistry
380-415V
Output Voltage
Tutt Bryant HBD Series
HBD-675-660 R BESS
HBD-675-660 R Battery Energy Storage System
661.5kWh
Storage Capacity
11200kg
Operating Weight
4 x 1.8 x 2.3 m
Size
Lithium Iron Phosphate (LFP)
Battery Chemistry
380-415V
Output Voltage
Tutt Bryant Power BESS HBD-125-260 A
HBD-125-260 A BESS
HBD-125-260 A Battery Energy Storage System
261.3kWh
1 x 1.3 x 2.4 m
380V (415V available)