HBD-500-250 R BESS
Description
Specifications
  • 500kW nominal rated power
  • 245.8kWh nominal energy storage capacity
  • Real-time data monitoring
  • Eco-friendly 100% electricity
  • Rechargeable by the Grid, PV, and Diesel Generators
Dimensions & Weight
Length: 3850mm
Width: 2250mm
Height: 2250mm
Weight: 7000kg
Related Products
GSB Hybrid Power Station
GSB-10 Hybrid Power Station
GSB-10 Hybrid Power Station is part of the Tutt Bryant Stand Alone Power Systems (SAPS).
40kWh
Storage Capacity
3000kg
Operating Weight
2.9 x 5.5 x 3.4 m
Size
Lithium Iron Phosphate (LFP)
Battery Chemistry
380-415V
Output Voltage
GB Hybrid Power Station
GB-250P Hybrid Power Station
GB-250P Hybrid Power Station is part of the Tutt Bryant Stand Alone Power Systems (SAPS).
430kWh
Storage Capacity
9500kg
Operating Weight
5.2 x 2.2 x 2.2 m
Size
Lithium Iron Phosphate (LFP)
Battery Chemistry
380-480V
Output Voltage
Tutt Bryant Power BESS HBD-100-200 A
HBD-100-200 A BESS
HBD-100-200 A Battery Energy Storage System
200.7kWh
1.7 x 1.3 x 2.2 m
380V (415V available)